"Experts komen ons advies vragen"

Axial Fleet Partner Carrosserie Kontakt uit Rumst toont de weg

voorgevel gebouw Carrosserie Kontakt (Rumst)

Als een van de elf Belgische Tesla Approved Bodyshops weet Carrosserie Kontakt als geen ander dat de elektrificatie van het wagenpark zich steeds sneller doorzet. "Wie zich vandaag daar niet aan aanpast, heeft nog weinig perspectieven", meent zaakvoerder Walter Van Asselberghs. In zijn familiebedrijf dat deel uitmaakt van het Axial-netwerk zijn alle 21 werkkrachten op zijn minst PHEV1-gecertificeerd. CarFix ging langs voor een gesprek bij het ambitieuze carrosseriebedrijf in Rumst.

Team Carrosserie Kontakt
Het team van Carrosserie Kontakt

Familiebedrijf staat voor betrokkenheid

Het verhaal van Carrosserie Kontakt begint in 1988 wanneer zaakvoerder Walter Van Asselberghs een garage begint voor onderhoud en herstel van voertuigen. Ook de verkoop van tweedehandswagens komt daarbij kijken. Negen jaar later neemt de firma ook een carrossier in dienst en start daarmee de carrosserie-afdeling. De zaken gaan goed en de focus komt meer en meer te liggen op de koetswerkzaamheden. In 2005 komt er een eerste aanbouw bij de vestiging, iets wat in 2018 nog eens wordt uitgevoerd.

kelder Carrosserie Kontakt
In de parking in de kelder van Carrosserie Kontakt staan een aantal voertuigen gestockeerd in afwachting van stukken en reparatie

Dat verschillende bijgebouwde ruimtes de routing niet optimaal maken, beseft Jonas Van Asselberghs, zoon van de zaakvoerder, die net als Walters' vrouw Hilde en dochter Lieselot aan de slag is in het bedrijf: "Een optimale workflow zou betekenen dat je helemaal opnieuw moet beginnen en een nieuw gebouw moet plaatsen. Wij werken met een zo goed mogelijke routing in de nu bestaande structuur. Een groot voordeel is onze ondergrondse parking. Daar kunnen we een groot aantal auto's plaatsen, waardoor de doorstroom in de werkplaats zo min mogelijk belemmerd wordt."

Vandaag werkt Carrosserie Kontakt op een bebouwde oppervlakte van 3.500 m2 met 15 carrossiers en 2 mecaniciens.

Familie Van Asselberghs
Familie Van Asselberghs – met v.l.n.r. Jonas, Walter, Hilde en Lieselot – is het kloppend hart van Carrosserie Kontakt

"Wij zijn een echt familiebedrijf, wat voor mij betekent dat wij ons met hart en ziel inspannen voor onze klanten", klinkt Walter gepassioneerd. "Onze carrosserie is geen 9-to-5-job; wij zijn begaan met de voertuigen en ons cliënteel en geven elke dag het beste van onszelf. Hier zijn klanten en hun auto's geen nummertjes."

"Hier zijn klanten en hun auto's geen nummertjes"

"Die passie is kenmerkend voor alle 100-tal leden bij Axial Belgium", pikt Philippe Bovijn, general manager van het netwerk, in. "Wij zijn een coöperatieve vennootschap van onafhankelijke carrossiers pur sang, mensen die met passie hun job uitvoeren. Het is een netwerk van, voor én door carrossiers, een van de weinige nog echt commerciële groeperingen." Axial beschikt over een 16-tal 'preferred suppliers' maar de leden zijn niet gelimiteerd tot die partners. Daarnaast heeft het netwerk een uitgebreide b2b-portefeuille met ca. 40 nationale fleetklanten, drie leasemaatschappijen en erkenning bij praktisch alle verzekeringsmaatschappijen.

tabel Kontakt

Elektrificatie richting atelier

Vandaag zet de elektrificatie van het wagenpark zich – al dan niet gewild en geliefd – door, in een alsmaar sneller tempo. Die trend heeft Carrosserie Kontakt goed opgepikt zodat ze nu dan ook meedraaien aan de top. "De trein richting HEV's is al een tijdje vertrokken en wint nog steeds aan snelheid", weet Walter. "Wie nu nog op de trein wil springen is te laat, maar kan misschien nog de achterstand wegwerken. Wie de trein mist, heeft nog weinig perspectieven vrees ik. De 'tsunami' van hybride- en elektrische voertuigen in de werkplaatsen zal niet lang meer op zich laten wachten." 

"Iedereen bij ons heeft op zijn minst een HEV1-certificaat waardoor ze 'gesensibiliseerd medewerker niveau 1' zijn", vertelt de zaakvoerder. "Om ook effectief de werkzaamheden aan hoogspanningscomponenten te mogen doen, is een HEV2-certificaat nodig. Daarover beschikken de helft van onze werknemers, waardoor zij 'vakbekwaam medewerker' zijn."

Tesla tools
Voor het werken aan de voertuigen van Tesla zijn specifieke gereedschappen noodzakelijk

Carrosserie Kontakt is een van de elf Tesla Approved Bodyshops in België, een mooie verwezenlijking die echter ook de nodige inspanning vergde. 

"Erkenning Tesla is ook referentie voor werk aan andere HEV's"

"Het verkrijgen van deze erkenning is een proces geweest dat bijna een jaar geduurd heeft. Dat ging gepaard met de nodige investeringen, maar wij kozen er resoluut voor te gaan. In mijn opzicht is Tesla een van de meest vooruitstrevende constructeurs van elektrische voertuigen. In die optiek is het bewijs van kennis en kunde voor het werken aan die voertuigen ook een referentie voor werk aan elektrische en hybridevoertuigen van andere merken. Belangrijk om te vermelden is dat wij ook wel ons personeel meekregen in dat proces. Zij waren echt geïnteresseerd om mee die erkenning binnen te halen."

Kennisdeling

Carrosserie Kontakt heeft ondertussen wel al wat knowhow verzameld op het vlak van hybride- en elektrische voertuigen en deelt die dan ook via het Axial-netwerk waar ze deel van uitmaken. "Early adopters zoals Walter zijn van goudwaarde voor ons netwerk", weet Andy Renders, netwerk- & fleetmanager voor Nederlandstalig België bij Axial Belgium. "Met zijn ervaringen en vaardigheden zijn ook zijn collega's in het netwerk gebaat. Via ons eigen intranet communiceren we die 'best practices' meteen naar de leden. Daarnaast organiseren wij natuurlijk ook acties, opleidingen ... Wij ontzorgen onze leden zoveel mogelijk. Nadat wij eerder bijvoorbeeld al een groepsaankoop voor vervangwagens en laadpalen organiseerden, kijken wij nu uit naar een clusteraankoop bij energieleveranciers."

porsche elektrisch gereedschap
Werken aan hybride- en elektrische voertuigen vergt niet alleen kennis maar ook investeringen in het juiste gereedschap

investeer in Apparatuur

Innovaties in het wagenpark – en dan gaat het niet enkel om elektrificatie – noopt een hedendaags carrosseriebedrijf ook tot de nodige investeringen in atelieruitrusting. "Voor werken aan hybride- en elektrische voertuigen zijn natuurlijk de gespecialiseerde gereedschappen vereist", begint Walter de opsomming. "Voor Tesla hebben wij bijvoorbeeld een koffer met speciale specifieke tools aangekocht. Daarnaast hebben wij ook nog grotere investeringen gedaan, bijvoorbeeld in een richtbank voor in de alu-werkplaats. Die dient niet om koetswerk daar te trekken, maar wel om de structurele delen correct te kunnen plaatsen. Voor koetswerk uit aluminium – niet specifiek voor elektrische voertuigen – hebben wij ook aangepaste lasposten gekocht."

laspost alu
In het carrosseriebedrijf te Rumst zijn aangepaste lasposten voorzien voor het werken aan aluminium koetswerk

"Ook voor alle rijhulpsystemen hebben wij ons voorzien van de nodige diagnosetesters. Ik vind het uitlezen en wissen van de foutcodes toch de minimale dienstverlening die we een klant kunnen bieden. Daarnaast hamer ik ook op een correcte kalibratie van die rijhulpsystemen en sensoren."

Naast gereedschappen en atelierinrichting investeerde Carrosserie Kontakt recent ook in een automatische verfmengmachine.

daisy wheel axalta
Deze Daisy Wheel 3.0 is de eerste van zijn generatie in België en staat in het verflabo van Carrosserie Kontakt in Rumst 

"Wij hebben in ons verflabo sinds kort een Daisy Wheel 3.0 van Axalta staan, de eerste in België. Met een spectrometer nemen wij de kleur en selecteren via de computer dan de best passende formule. Vervolgens mixt de machine autonoom de verf zonder dat onze spuiter daarbij moet helpen. Dat bespaart niet enkel tijd maar ook fouten worden zo voorkomen. De machine werkt tot op 0,05 g nauwkeurig; een nauwkeurigheid die voor een mens niet haalbaar is. De verf en lak wordt ook met kleine flessen in de machine toegevoegd, dus verfblikken zijn binnenkort ook verleden tijd in ons verflabo."

"De verfmengmachine werkt met een nauwkeurigheid die voor een mens niet haalbaar is"

verflabo flessen blikken
Verfflessen (insert) vervangen de vertrouwde blikken bij gebruik van de automatische verfmengmachine van Axalta

"Daarnaast kozen wij voor luchtdrogende lakken en grondlagen via onze verfleverancier. Met de huidige energieprijzen is dat een goede investering, want zo moet onze cabine minder lang en minder hoog zijn temperatuur halen."

"Dergelijke innovatieve technieken zoals sneldrogende verf en vernis passen in de duurzaamheidstactiek van Axial Belgium", vult Philippe aan. "Wij zetten de leden van ons netwerk aan om producten te gebruiken die minder schadelijk zijn voor het milieu, om hun afval correct te recycleren ... Bovendien heeft 94% van ons Fleet-netwerk vandaag al een ecolabel. In Wallonië is sinds kort ook een samenwerking met een spin-off van de Universiteit van Luik opgestart die een volledige screening uitvoert van het carrosseriebedrijf om te zien waar er nog (milieu-)winst schuilt."

Vloten en bestek

Carrosserie Kontakt doet heel veel carrosseriewerk voor fleet en leasingmaatschappijen. Het carrosseriebedrijf is dan ook Axial Fleet Partner sinds 2015. "Wij zijn vooral gekend voor het herstellen van de zwaardere schadegevallen. Op het vlak van uitrusting én afwerking proberen wij perfectie na te streven, en dat vertaalt zich in een ijzersterke reputatie. Onze expertise op het vlak van aluminiumbewerking en werk aan HEV's zorgen ervoor dat wij dan ook meestal echte premiumwagens binnenkrijgen."

Die kennis en kunde op het vlak van de modernste technieken en materialen zorgen ervoor dat zaakvoerder Walter zelf vaak de experts iets moet bijbrengen. "Als koetswerkherstellers zien wij in de praktijk welke moeite bepaalde schadegevallen vergen. Door onze jarenlange ervaring en kennis komen zelfs experts ons om advies vragen. Onze bestekken zijn hierdoor accuraat en heel onderbouwd", klinkt Walter beslist.

"Het is inderdaad een terugkerend verhaal dat wij ook bij onze andere leden horen", vertelt Philippe. "Leasings- en verzekeringsmaatschappijen voeren vaak de druk op om kosten laag te houden, maar dat stopt ergens. Als ik de uurlonen vergelijk met bijvoorbeeld de buurlanden Nederland en Duitsland, of met een klassieke merkengarage, dan lopen wij als carrosseriesector in België nog een heel eind achterop. Dat wordt op den duur onhoudbaar."

Jeugd ter hulp?

Een ander veelgehoord euvel in de carrosseriesector is – net zoals in praktisch alle technische sectoren – het tekort aan geschoold personeel. "Onze laatste aanwerving was puur geluk, omdat een andere firma op dat moment de boeken toedeed. Zo konden wij een vacature invullen die anders waarschijnlijk vandaag nog zou openstaan. Omdat wij toch echt aan de top van de carrosseriebedrijven willen meespelen, is het moeilijk om mensen te vinden die dat niveau willen en kunnen halen. De jeugd zou eventueel kunnen zorgen voor instroom, maar ik vind dat overheid en federatie nog te weinig ons beroep in een positief daglicht stellen. Het concept 'carrossier' mag nog wat meer sexy worden. Een betere verloning voor jongeren met een leercontract zou bijvoorbeeld al helpen. Maar daar staat natuurlijk tegenover dat de maatschappijen een meer correcte prijs dienen te betalen. Loon naar werken lijkt mij niet te veel gevraagd."

Axial Kontakt
Jonas en Walter Van Asselberghs van Carrosserie Kontakt geflankeerd door Andy Renders (netwerk- & fleetmanager
voor Nederlandstalig België bij Axial Belgium, links) en Philippe Bovijn (general manager Axial Belgium, rechts)

 

Onafhankelijke organisatie
Axial Belgium, opgericht in 2001, is een coöperatieve vennootschap in handen van een 100-tal herstelbedrijven die lid zijn. De onafhankelijke organisatie is goed voor 700 werknemers en 5 miljoen euro omzet. De Raad van Bestuur – die de algemene strategie uitstippelt – en zijn voorzitter worden verkozen door de leden zelf. Het netwerk heeft niet enkel tot doel een algemene service te bieden met een uitstekende kwaliteit maar het is ook een groepering waar herstellers hun ervaringen met elkaar kunnen delen. Integriteit, het streven naar perfectie en het gebruik van verantwoorde technologieën zijn de kernwaarden van Axial.

 

 

Kleurenschema
Aantal tegels per rij
Beeldverhouding
Weergave
Hoeken afronden
0

Welkom bij Professional Media Group 

Professional Media Group maakt gebruik van cookies om uw gebruikservaring te optimaliseren en te personaliseren. Door gebruik te maken van deze website gaat u akkoord met Het privacy- en cookiebeleid.